Historija Projekta "Adopt Srebrenica"
Projekat „Adopt Srebrenica“ (Usvoji Srebrenicu), nastao je kao plod dugogodišnje i solidne saradnje između Fondacije Alexander Langer iz Bolzana /Italia i Udruženja Tuzlanske Amice iz Tuzle/ BiH.
Efektivna saradnja nastala je 2005 godine tokom uručivanja međunarodne nagrade Alexander Langer dr. Irfanki Pašagić. U julu 2005 godine upravo u toku desetogodišnje komemoracije genocida u Srebrenici, u Tuzli se održala ljetna internacionalna škola fondacije Alexandr Langer u kojoj je sudjelovala veća grupa mladih bosanaca, hrvata, njemaca, poljaka i italijana.
Tom prilikom rodila se inovativna i ambiciozna ideja. Ideja je pokrenuta od strane Tuzlanske Amice ali je istom bila toplo prihvaćena i podržana od strane Fondacije Langer. Ideja je bila podržati i ojačati internacionalnu pažnju prema Srebrenici. Na samom početku je realizacija ovog projekta bila data u ruke mreži internacionalnih saradnika, sa podrškkom prije svega Tuzlanske Amice i Fondacije Alexander Langer, ali i drugih italijanskih, bosanskih i europskih asocijacija i institucija.
U decembru 2005 godine održan je u Bolzanu prvi zvanični susret vezan za projekat.Tom susretu prisustvovala je internacionalna mreža među kojima i grupa mladih iz Srebrenice, koja je zatim postala najvažniji dio projekta koji je prisustvovao svim slijedećim susretima. Tom prilikom dat je projektu naziv „Adopt Srebrenica“ i rođena je ideja o stvaranju internacionalnog centra u Srebrenici.
Fondacija Alexander Langer je 22.12.2005.god. dobila nagradu „Rim za mir i humanitarnu akciju“. Iznos te nagrade dat je projektu „Adopt Srebrenica“.
Na poziv regije Emilia Romagna održan je drugi susret za projekat, u maju 2006 godine. Italijanski i bosanski partneri internacionalne mreže prezentirali su projekat „Adopt Srebrenica“ institucijama i asocijacijama na bratimljenju gradova, razmjeni i podršci Bosne i Hercegovine. Grupa je sudjelovala na javnom susretu na teme: „Traume, rat, pravda i pomirenje“, posjetila je Marzabotto i historijski Park Montesole.
11. jula 2006 godine Fondacija je organizovala još jedan odlazak u Bosnu, tako da je participaciju komemoraciji dala kontinuitet i u 2007 godini.
U novembru 2006 godine upravni odbor Fondacije odlučio je imenovati koordinatora projekta koji će voditi projekat uz podršku dr. Irfanke Pašagić. Tako je Gabriel Auer postao talijanskim koordinatorom a Mirza Bašić bosanskim. U međuvremenu razni predstavnici Fondacije u par su navrata odlazili u Bosnu kako bi se učvrstili odnosi sa Tuzlanskom Amicom, radnom grupom iz Srebrenice i općinom Srebrenica.
Projekat je na poziv mreže Liliput prezentiran u Ferrari, zatim u Perscari na poziv općine Pescara i u Bolzanu, kada je ujedno prezentirana knjiga „Al di là del caos“ Elvire Mujičić.
Internacionalna sedmica „internacionalna kooperacija za memoriju“, organizovana je i omogućena njiena realizacija, zahvaljujući radu dvaju koordinatora, Tuzlanske Amice i Fondacije, lokalne grupe studenata, te kvalifikovanih talijanskih i njemačkih volontera.